Review: Sumo Oranges

I am fortunate to shop at Wegmans, a grocery store which makes the chore of shopping a real joy. Wegmans is one of my favorite places in the world, and the words “cult following” seem to describe the store often. I know some of the uninitiated my friends like to mock my passion for Wegmans, but I don’t care. I have hard evidence to back me up: Consumer Reports named it the best grocery store in the country (out of 50) and it has been on the Forbes “Best Places to Work” list every year since 1998. The quality of the food is second to none, the prices are not usually unreasonable, but the real wow factor for me is the selection. I always find something new or different there. Like today, for example.

Have you heard of the Japanese Sumo orange? Until I stepped into Wegmans, I had not. I was immediately intrigued by its giant size, unique shape and weird name. But at $2.50 per orange, I had my reservations. What sane person spends $2.50 for one single orange? Hello.

This truly was the best orange I’ve ever eaten in my life. It has the perfect texture, the perfect sweetness, and the perfect amount of juiciness. It’s easy to peel and not the least bit messy. The Japanese took over thirty years to develop this orange, a seedless tangerine-orange hybrid, and it was worth the wait. They are now grown in California, in the San Joaquin Valley, and available in the US from February until May. If you’re lucky enough to come across one, you should try it. I only wish I bought more!

sumo

Advertisements

12 thoughts on “Review: Sumo Oranges

  1. Our Wegman’s had them for sale by the box. $15 or so for 7. As I am a sucker for new fruits, I bought a box. Loved, loved, loved them.

  2. Alexander loves unik (pronounced unique) fruit but originally it was called ugly fruit (you can see from a marketing prospective why they changed its name). I’ll have to grab a sumo orange and see how he likes it.

  3. Dawn, thanks for the tip. Who woulda thought? Gotta try one. Glad your family is finally healthy again. Love your blogs.

  4. I LOVE Sumo oranges! I just bought some more today. I wish I could get them for $2.50 each; at $3.49/pound, my 2 oranges cost $6.00. They are SO worth it, though.

  5. Just last night I heard a guy (buying 2) gushing to the checkout boy (who didn’t care) about how Wonderful these fruits were. He came in to buy just two! I’m heading back today to buy some! Thanks!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s